Zielone Berety

1 (4)Sprawa beretów w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie była uregulowana dość ogólnikowo a raczej powiedział bym zwyczajowo. Regulamin Wojska Polskiego z 1942 roku mówi tylko o kolorach beretów dużych jednostek (brygad , dywizji) nic w nim natomiast nie ma mowy o sposobie noszenia beretu. W jednostkach (1 D.Panc, 1 SBS) beret był noszony w taki sam sposób jak w Wojsku Polskim przed 1939 rokiem.

Natomiast można uznać że sposób noszenia beretu w Kompani Commando regulowały dwa przepisy a mianowicie; Rozkaz Naczelnego Wodza L.dz.3145/Tjn./O.I./Org./42 z 28 sierpnia 1942 roku. Za zarządzający uformowanie Polskiej Kompanii Commando którego pkt.4 mówi o symbolice kompani „Odznaki:patki piechoty( dla oficerów odznaki korpusu osob., do którego należą). Na rękawach poniżej „Poland” napis „commando” typu brytyjskiego.” Oraz pkt.5 ” Wyekwipowanie nastąpi wg zarządzeń specjalnych.” Kierując się powyższym docieramy do; Rozkazu Naczelnego Wodza L.dz.256/GM./43.

Umundurowanie żołnierzy 1. Kompanii „Commando”

Zatwierdzam dla żołnierzy 1. Kompanii „Commando” następujące części umundurowania:

  1. Beret ciemno-zielony- jak w brytyjskich oddziałach „Commando” z orzełkiem polskim metalowym na lewym boku , bez oznak stopni.
  2. Granatowe patki na kołnierzu kurtki z wypustką zieloną/wypustka w kolorze beretu.
  3. Na obu rękawach kurtki naszywki „Poland”; 10 cm poniżej naszywki „Nr 10 Commando”, a pod naszywką „Commando” odznaki brytyjskich oddziałów „Commando”.
  4. Zielony sznurek do gwizdka, dla oficerów-podwójny, dla podoficerów i szereg.- pojedyńczy;
  5. Zamiast płaszcza- serdak skórzany, pas parciany na wierzchu. Ubiór garnizonowy oficerów 1. Kompani „Commando” w myśl Dziennika Rozkazów M.S. Wojsk. Nr 5/41.

Z rozmów z weteranami jednostki wiemy, że prawidłowy sposób zakładania beretu (sam się układał na głowie) był następujący-należało beret naciągnąć na głowę na ok. połowę wysokości czoła w ten sposób aby skórzany otok leżał prostopadle do osi wyprostowanej sylwetki, a oś pionowa orła leżała nad zewnętrzną krawędzią lewego oka. Następnie beret należało naciągnąć na prawe ucho co nie było rzeczą trudną ze względu na wielkość beretu jak i to że był z jednego uformowanego kawałka filcu i układał się praktycznie sam. Różnorodność w noszeniu beretów, której efekty możemy obserwować na zachowanych fotografiach z epoki świadczy o fantazji żołnierzy oraz o uciążliwości Włoskiego klimatu.

Budowa beretu

W 1 Samodzielnej Kompanii Commando używane były ciemno zielone berety brytyjskie. Wytłoczone z jednego kawałka filcu z czarną podszewką z na której mieściła się maszynowa pieczęć z danymi o producencie, rozmiarze oraz roku wykonania. Dół beretu obszywany był czarną skórą wewnątrz której przewleczona była czarna taśma do regulacji rozmiaru, którą podczas użytkowania beretu noszono wyprasowaną i wypuszczoną luźno na zewnątrz.Z prawej strony znajdowały się dwa otwory wentylacyjne z mosiężną obwódką malowaną na czarno a od wewnątrz podszytą skórą. Na beretach na wysokości zewnętrznej krawędzi lewego oka mocowano mosiężnego orła o wysokości 54,1mm. Orła od strony wewnętrznej beretu wzmacniano kartonem lub plastikiem aby trzymał się pionowo.

« Powrót 1 2 3 4 5

Współpraca