Pierścienie i emblematy

1 grudnia 1943 1 Samodzielna Kompania Commando, licząca 7 oficerów i 84 szeregowych, wylądowała w Tarencie w południowych Włoszech.

13 grudnia znalazła się w miasteczku Capracotta w górskim obszarze nad rzeką Sangro. Następnego dnia patrol pod dowództwem kpt. W. Smrokowskiego przekroczył rzekę jako pierwszy oddział aliancki na tym odcinku i walką rozpoznał ugrupowanie nieprzyjaciela. W nocy z 21 na 22 grudnia w rejonie miasteczka Pescopennataro Kompania w zaciętym boju odparła natarcie ok. 250 niemieckich strzelców alpejskich, przechodząc tym samym swój chrzest bojowy.

10 stycznia 1944 została przesunięta na północ od Neapolu, gdzie przygotowywane było natarcie nad rzeką Garigliano. 17 stycznia, wyprzedzając natarcie piechoty brytyjskiej, zdobyła stoki Monti Auruncii oraz wysłała patrole na dalekie tyły nieprzyjaciela. W bojach przy forsowaniu rzeki Garigliano kompania poniosła ciężkie straty (4 zabitych i 25 rannych), w uznaniu zasług, 21 komandosów zostało udekorowanych Krzyżami Walecznych i Virtuti Military osobiście przez gen. Sosnkowskiego

Walki nad Sangro i Garigliano zostały upamiętnione w jeszcze jeden szczególny sposób : wszyscy komandosi biorący w nich udział otrzymali srebrne sygnety. Wykonano 84 numerowane pierścienie pamiątkowe i w późniejszym okresie po nich można było odróżnić żołnierzy „starej kompanii”.

W posiadaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych ze Swarzędza znajduje się jeden oryginalny pierścień z numerem 84 zdobyty za pośrednictwem Allegro. Nie wiadomo jednak do kogo należał ponieważ nie zachowały sie nazwiska z przydzielonymi numerami.

Rozkaz Naczelnego Wodza L.dz.3145/Tjn./O.I./Org./42 z 28 sierpnia 1942 roku. Za zarządzający uformowanie Polskiej Kompanii Commando którego pkt.4 mówi o symbolice kompani „Odznaki:patki piechoty( dla oficerów odznaki korpusu osob., do którego należą). Na rękawach poniżej „Poland” napis „Commando” typu brytyjskiego.” Oraz pkt.5 ” Wyekwipowanie nastąpi wg zarządzeń specjalnych.” Kierując się powyższym docieramy do; Rozkazu Naczelnego Wodza L.dz.256/GM./43.

Powyższa symbolika obowiązywała w latach 1942-1944

Z chwilą przeformowania 1 Samodzielnej Kompanii Commando w 2 Batalion Komandosów Zmotoryzowanych, zmieniła się symbolika, która obowiązywała do chwili całkowitego rozformowania tj. 1947r.

2 Batalion Komandosów Zmotoryzowanych w ramach odróżnienia się od pozostałych jednostek 2 Korpusu, jako swój wyróżnik używał poniższej odznaki. Odznaki były robione własnoręcznie z brytyjskich monet.

« Powrót 1 2 3 4 5

Współpraca