Pomnik

3 (1)To przed nim co roku w pierwszą sobotę września punktualnie o godzinie 12:00 spotykają się byli żołnierze 62 Kompanii Specjalnej, ich rodziny, sympatycy i zaproszenie goście.Pomysł postawienia obelisku przed budynkiem stacjonowania kompanii narodził się z chwilą przyjmowania tradycji 1. Samodzielnej Kompanii Commando i początkowo miał na celu uczczenie poległych Komandosów 1 SKC i 2. Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych na ziemi włoskiej. 

 

Autorem obelisku są : Bogdan Fiałkowski, Grzegorz Wyrwał, Kazimierz Dziadek, Ryszard Moor.

2 (1)25 września 1993 roku w dniu przejęcia tradycji kompanii Commando oraz 2. baonu komandosów ppłk w stanie spoczynku śp. Stefan Zalewski, były zastępca dowódcy obu jednostek dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej umieszczonej pod obeliskiem. Na tablicy znajdowały się nazwiska poległych komandosów , które były podane przez żyjących wówczas kolegów weteranów.Po odsłonięciu tablicy okazało się, że paru nazwisk brakuje i w tym dniu podjęto decyzje, że w przyszłości tablica zostanie zmieniona . Odstępuje się od podawania na niej jakichkolwiek nazwisk celem uniknięcia w przyszłości sytuacji podobnej do tej w dniu odsłonięcia.

06 września 1997 roku w 30 rocznicę powstania 62 KS mjr. rez. śp. Andrzej Groele Prezes Koła Komandosów na Polske odsłania tablicę, której treść jest wspólnie ustalona z weteranami i naszymi żołnierzami.

KOMANDOSOM POLSKIM 1 SAMODZIELNEJ KOMPANII ” COMMANDO ” I 2 BAONU KOMANDOSÓW \ ZMOT\. POLEGŁYM PODCZAS KAMPANII WŁOSKIEJ 1943 – 1945 ORAZ ZMARŁYM KOMBATANTOM I ŻOŁNIERZOM 62 KS ” COMMANDO ” CZEŚĆ ICH PAMIĘCI 25.09.1993 BOLESŁAWIEC 06.09.1997 

4 (1)W 2002 roku w 35 rocznicę powstania 62 KS na obelisku zostają zamontowane dwa ceramiczne odlewy wykonane przez Panią artysta-plastyk mgr.Janinę Kozłowską.Odlewy zostały wykonane przez „Manufaktura Ceramiczna A.D.K. Parowa” (obecnie Manufaktura Ceramiczna Kowalczyk). Pierwszy przedstawia logo 62 KS, drugi logo Operacji Połączonych Commando.

 

« Powrót 1 2 3 4 5 6 7 8

Współpraca