Grupa Rekonstrukcji Historycznych

Żaden z okresów historycznych nie funkcjonowałby bez wydarzeń wcześniejszych, tak jak i nie pozostaje on bez wpływu na przyszłość.

Dlatego uważamy, że współpraca z Grupami Rekonstrukcji Historycznych to nic innego , jak dziejowa ciągłość , uchwycona w pasjonujący sposób.To także wspaniałe „narzędzie” edukacyjne, które nie ogranicza się tylko do przebierania w mundury minionej epoki. To przecież godziny badań, lektury książek, wizyt w muzeach, spotkań z weteranami, zakupów na giełdach. Detale, drobiazgi, zdjęcia, naszywki, odznaki, a nie jednokrotnie medale te najcenniejsze z pola walki, skrywane gdzieś w szufladach, wyciągane podczas ważnych uroczystości, pozorne błahostki dotyczące odtwarzanej epoki. Dzięki temu zakładając mundur, wiemy dużo o nim samym, czasach w jakich był noszony, ale przede wszystkim o ludziach, którzy go nosili. Nie którzy z nich są z nami, ale gro już odeszło na wieczną wartę, dlatego odwiedzając cmentarze zapalamy świeczki i w zadumie pochylamy głowy nad ich grobami.

Współpracujemy z dwiema GRH :

 

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1 Samodzielnej Kompanii Commando ze Swarzedza

 

 COMMANDO Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Swarzędzu powołany do życia w maju 2003 roku. Celem powołania organizacji było skonsolidowanie działań byłych Swarzędzkich harcerzy z drużyn proobronnych. W gronie założycieli znaleźli się przedstawiciele 20 Swarzędzkiej Drużyny Harcerskiej „COMMANDO” im.1 Samodzielnej Kompani Komandosów, 15 SDH „DESANT” im. 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz 6 SDHS „TAURUS” im. Cichociemnych.
 Od momentu powstania klubu prowadzą intensywne szkolenie oparte na wzorcach rodem z 20 SDH. Szkolenie jest wzorowane na tych, jakie realizują elitarne formacje specjalne wojska i policji. Podczas szkoleń wysoki nacisk kładą na sprawność fizyczną i kondycje jak również na umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Szkolenia z zakresu survivalu, marsze na orientacje z pełnym ekwipunkiem, zajęcia wspinaczkowe, pierwsza pomoc, strzelectwo to tematy podstawowych zajęć dla członków klubu. Egzaminy zdają podczas takich imprez, jak Commando March w Szkocji czy też Bieg Katorżnika w Lublińcu.
Od samego początku równie duży nacisk jak na wyszkolenie fizyczne kładą na patriotyzm i szacunek dla munduru Żołnierza Polskiego.
 W historycznym umundurowaniu prezentują sylwetki Polskich Commandosów podczas wielu inscenizacji, zlotów i bitew, do najważniejszych należy zaliczyć te odbywające się w Poznaniu jak „Warta-Ren” i „Dni Ułana – Święto 15 PU”, czy też w Gostyniu. Dorocznie biorą udział w Łódzkim Moto Weteran Bazarze, od 2008 roku czynie włączyli się w obchody wrześniowych zlotów weteranów 62 KS w Bolesławcu, a od 2010 roku uczestniczą w obchodach Święta 1 PSK w Lublińcu podczas, których przygotowują wystawy i prelekcje promujące historię 1 SKC.
 Odwiedzają miejsca związane z komandosami, byli już parokrotnie w Itali podczas Światowych obchodów zdobycia Monte Cassino oddając hołd poległym na cmentarzach i w miejscach bitew. Udali się też tam gdzie zaczęła się historia 1 SKC – w Szkockim Cupar oraz słynnym Achnacarry! Blisko współpracują z 80 PDH im.1 PSKC i Stowarzyszeniem Zielony Talizman przy organizacji Rajdu 24h. Za dotychczasową działalność, jako GRH zostali odznaczeni Złotą Odznaką 40-lecia 62 Kompanii Specjalnej Commando, a czterech członków indywidualnie decyzją Kapituły otrzymało Srebrne Odznaki 40-lecia 62 KSC. Bardzo duże wyróżnienie spotkało ich w 2010 roku, podczas Świeta 1 Pułku Samodzielnego Komandosów w Lublińcu gdzie z rąk Dowódcy otrzymali „Certyfikat” pułkowy.

 

Grupa Rekonstrukcji Historcznej Commando 62 ze Świdnicy

 

Działalność Grupy ma charakter nieformalny, oparty na koleżeńskiej współpracy. Jest ich na razie siedmiu i znają się od wielu lat. Większość z nich należała wcześniej do młodzieżowej organizacji paramilitarnej Strzelec OSW, jednostki strzeleckiej 3062 ze Świdnicy, która to kultywowała tradycje 62 KS i podobnie prowadziła szkolenia w zakresie działań specjalnych. To było naście lat temu, świdnickich Strzelców szkolili wtedy byli żołnierze z 62 i 56 KS, a przy okazji opowiadali o swojej służbie. To właśnie z tamtych czasów pozostał sentyment do Kompanii Specjalnych LWP, a w szczególności do 62 KS.

Trzy lata temu powstał zalążek grupy rekonstrukcyjnej w Świdnicy, od tego czasu wypracowują sposób wspólnego działania. Rekonstruują wyposażenie, zbierają pamiątki, poznają historię 62 Kompanii Specjalnej. Od 2009 roku wspierają działania naszego stowarzyszenia przy organizacji corocznych wrześniowych spotkań weteranów , utrzymują kontakty i współpracę z innymi grupami – rekonstruktorami, miedzy innymi z GRH 1 SKC ze Swarzędza, gdzie wspólnie organizują w grudniu obchody upamiętniające powstanie 1 SKC. Współpracują również z Muzeum Broni w Świdnicy, którego kustosz i właściciel Pan Stanisław Gabryś bardzo często wspiera ich sprzętowo. Okres, który rekonstruują to początkowe lata istnienia kompanii, czyli koniec lat sześćdziesiątych i początek siedemdziesiątych, w tym historia „Operacji Dunaj” , w której pomiędzy innymi jednostkami LWP, 62 KS brała udział. Okres historyczny i temat rekonstrukcji nie jest zbyt popularny w środowisku polskich rekonstruktorów, co dodatkowo zmotywowało ich do działania. Grupa nie skupia się tylko i wyłącznie na aspekcie czysto historycznymi i kolekcjonerskim, ważne jest dla nich także działanie.  Tak więc organizują przeróżne szkolenia, działania i wypady terenowe, oczywiście intensywność tych przedsięwzięć w stosunku do tego czym były w 62 KS jest bardzo symboliczna. Niemniej pozwala poczuć im klimaty tamtych czasów, smak chleba, potu krwi i łez. Szkolą się w zakresie topografii, terenoznawstwa, przeprowadzają zajęcia z bytowania w terenie, zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie technik wspinaczkowych, poznają tajniki skoków spadochronowych oraz łączności.Do tego organizują przeróżne działania terenowe, które przeważnie ze względu na to , że większość z nich pracuje zawodowo odbywają się w weekendy lub inne dni wolne.

Wyposażenie do rekonstrukcji pozyskują z różnych źródeł, najczęściej kupują je na portalach aukcyjnych lub giełdach militariów, czasem zdarzają się również darowizny od byłych żołnierzy 62 KS lub kolekcjonerów, które najbardziej ich cieszą. Niestety sprzęt z lat siedemdziesiątych jest trudno dostępny. Największy kłopot sprawia pozyskanie umundurowania typu US był to pierwszy tego typu mundur przystosowany dla jednostek specjalnych w kamuflażu typu „Deszczyk”. Do czasów obecnych zachowała się ich bardzo mała ilość, a ocalałe egzemplarze są chyba bardziej unikatowe niż umundurowanie z II Wojny Światowej. Związane było to z tym, że mundury nie trafiały na rynek wtórny w tamtych czasach. Nawet same posiadanie elementów umundurowania było wtedy karalne, stare mundury po prostu niszczono. Mundury, które noszą są replikami, pozostałe elementy umundurowania są w miarę oryginalne, broń którą posiadają to repliki lub deko.

 

Rajd 24h – Patronat Honorowy 

 

Od 2009 roku Stowarzyszenie nasze objęło Patronat Honorowy nad Rajdem 24h, którego organizatorem jest Centrum Rozwoju Obronności „Zielony Talizman” z Poznania. Formuła rajdu opiera się na marszobiegu na orientację, na trasie którego drużyny dwuosobowe muszą zmierzyć się z różnego rodzaju zadaniami i przeszkodami. Wymagająca marszruta i szeroki wachlarz konkurencji wyłania najbardziej wszechstronny zespół. Zwycięstwo to składowa wytrzymałości, determinacji, sprytu, współpracy w zespole i inteligencji.Rajd obejmuje konkurencje z zakresu strzelania sportowego, zadań taktycznych, ratownictwa, sportów wodnych, survivalu, nawigacji, przeszkód linowych… reszta jest niespodzianką.
Stowarzyszenie nasze funduje nagrody, a dla zwycięzców wręczamy emblematy 62 KS , które upoważniają do wystawienia Certyfikatu w przypadku starania się o przyjęcie do, której kolwiek jednostki specjalnej w Polsce.

« Powrót 1 2 3 4 5 6

Współpraca